• Ostrov Ischia

Alta Badia - slunečná pahorkatina

alta-badia-01Jedno ze středisek na největší pavučině italských sjezdovek, Sella Rondě, je kouzelné a rozlehlé. Možná spíš roztahané v členitém pahorkatém terénu. A vesměs nenáročné až pohodové, samozřejmě s výjimkou pár dohladka žehlených černých sjezdovek, které v Itálii nechybí snad v žádném středisku. Pohodové ovšem neznamená, že by bylo liduprázdné – naopak patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším v Itálii.

Na úpatí svahů mezi impozantní homolí Sassongher, sklaním hradem Sellou a stěnou Heiligkreuz leží příjemná a úpravná městečka s rodinnými hotely a penziony, a to vesměs vyšší střední třídy.

Lučnaté pahorky v okolí vrcholu Piz la Ila až k průsmyku Campolongo jsou obsypané kratšími až středně dlouhými sjezdovkami modro-červenými sjezdovkami, jediná černá, zato prvotřídní FISka vede do La Villy. Technicky zdatnější jezdec může se superskipasem snadno sklouznout do sousední Arabby s parádní náručí černých a červených sjezdovek. Úbočí Selly jsou terénně více do červena, stejně tak úpatí Sassongheru. Nebýt safari Sella Ronda, byla by tato část rajskou oázou požitkářských carverů. Na to je tu ale trochu živo. K dennímu skipasu za více než 40 euro je třeba připočítat parkovné (Corvara, La Villa), případně auto odložit bezplatně u Pedraces.

Bezprecedentně dokonalé je zasněžování téměř 100 % tratí, mnohokrát úspěšně nasazené i ve vyloženě kritických zimách jako 2006/07. Bílé stužky tratí se na zdejších svazích na přelomu listopadu a prosince pokaždé vykreslily. A vydržely až do Velikonoc, byť později na jaře je nutné počítat s denním průběhem beton-firn-bláto.

Nástupní lanovky jsou na většině míst kabinkové, nahoře jde výhradně o sedačky expresní i fixně ukotvené. Kde jsou pomaleji jedoucí, tam to většinou k délce svahu i stačí. Výborně jsou propojeny jednotlivé sjezdovky z různých směrů od Corvary a směrem k Pedratches – sedačkami i po rovině. V posledních 10 letech došlo k náhradě 20 lanovek a vleků (z celkem 51).

Tím hlavním kouzlem Alta Badie je kromě Dolomit a pohodového obtížnostního mixu sjezdovek ale klima. Příslovečných 300 slunečných dní v roce zahrnuje sice i větrné, fénové dny, ale i v těch je dostatek příležitostí, kam se ukrýt do lesa nebo do dřevěné horské chaty – na špagety, knedlíky, svařák i bombardino.

Perly Dolomit - Alta Badia