• Ostrov Ischia

Lákavé Val di Fiemme

LÁKAVÉ PRO VŠECHNY LYŽAŘE

Tohle údolí v severoitalském Trentinu je jedním z míst, o kterých je v souvislosti s lyžováním nejvíce slyšet. Jeho oblíbenost mezi milovníky kvalitního sjezdového lyžování je tak vysoká, že jsme se zde v množství návštěvníků dokonce zařadili vedle nejpočetnějších Němců a Poláků.

val-di-fiemme3Čeština je tady slyšet hlavně v době zimních prázdnin na svazích, v horských hospodách a také v apartmánových domech, které jsou zde na rozdíl od jiných alpských oblastí opravdu četné a velice pěkné. Pro naše lyžaře je právě toto velice přitažlivé, protože dovolená na lyžích je díky tomu cenově přijatelná pro celé rodiny, což se v době krize stává přece jen nejdůležitějším kritériem pro její výběr. Bez jakéhokoliv zkreslování lze proto Val di Fiemme označit za ráj rodinného lyžování. Příznivá je i cena skipasů, na několika webových stránkách si dnes můžete udělat rychlý přehled o jejich cenách v celých Alpách. Zatímco v Rakousku, Švýcarsku a Francii stojí jednodenní skipas ve větších střediscích okolo 43 eur v hlavní sezoně, trentinská střediska vycházejí mnohem levněji a i skipas Val di Fiemme – Obereggen stojí jen 37 eur na den. Platí pro pět středisek – Ski Center Latemar, Alpe Cermis, Alpe Lusia – Bellamonte, Passo Rolle a Lavazé – Oclini, což dohromady představuje více než 100 kilometrů sjezdovek. Pro uvedené oblasti platí také velký Dolomiti Superski skipas, protože uvedené oblasti náleží do tohoto lyžařského konsorcia, které dohromady nabízí okolo 1200 kilometrů sjezdovek ve 12 lyžařských regionech. Ten je díky tomu také dražší, letos stojí 44 eur na den, ale pro výlet do některé okolní oblasti, například do některého střediska vedlejšího údolí Val di Fassa, nebo pro krásnou celodenní lyžařskou túru Sellaronda,  lze využít různých kombinací, například 5 dnů skipas Val di Fiemme – Obereggen plus 1 den Dolomiti Superski skipas ap. A co se cen občerstvení týká, podle návštěvnosti horských chat, roztroušených všude po sjezdovkách, kde si můžete pochutnat na italských nebo také typických  místních specialitách, ani toto není pro naše lyžaře nic nemožného. Dávno pryč jsou doby, kdy si vozili svačiny v ruksaku, alespoň tady v Trentinu, neboť v přepočtu zde jídla nestojí o nic více než v našich zimních střediscích. Když k tomu přidáme přívětivost místních lidí, zvláště k nám, Čechům, kteří jsou jim už historicky bližší než Němci nebo Poláci, a nakonec překrásnou čistou přírodu a příjemné slunečné počasí po většinu zimních dnů, zdá se, že lyžařské dovolené už nic nemůže chybět.

Někteří lyžaři, zvláště ti, kteří tu ještě nikdy nebyli, často argumentují, že tady v Dolomitech nenajdou žádné pořádně ostré sjezdy. Je pravda, že počet středně těžkých až mírných sjezdovek převažuje, ale v každém ze jmenovaných lyžařských regionů údolí Val di Fiemme, snad kromě opravdu malého Lavazé – Oclini, najdete i parádní černé sjezdy, které uspokojí i ty nejnáročnější. Vyznavači extrémního lyžování ve volném terénu a skialpinisté také hodnotí střediska podle množství přírodního sněhu. Ve Val di Fiemme platí, že se tady lyžuje vždycky, neboť 100 % všech sjezdovek lze uměle zasněžit, a v některých dřívějších zimách to byla nejen tady, ale i v celých Alpách jediná možnost, jak si slušně  zalyžovat. Ovšem na volné terény to nebylo. Zato vloni, kdy zde v zimě napadlo nejvíce sněhu za posledních 100 let, se ukázalo, že i po této stránce dokáže Val di Fiemme překvapit a nabídnout nesčetně úžasných možností, a i letošní sněhově bohatší zima se zřejmě předvede v plné síle.

Nejznámější náročnou sjezdovkou Val di Fiemme se zvláště v posledních letech stala černá pista Olimpia na Alpe Cermis, a to kupodivu ne kvůli svým sjezdařským parametrům, které jsou jinak obdivuhodné, protože až z vrcholku hory k dolní stanici kabinové lanovky nabízí sjezd dlouhý 7 kilometrů, ale díky etapovému běžeckému závodu Tour de Ski. Trať jeho finálového závodu je totiž vedena po této sjezdovce, a přestože má v nižších partiích sklon «jen» okolo 28 %, je to pro běžce téměř vražedný závod a pro diváky o to atraktivnější podívaná.

Tak jsme se pomalu dostali k běžeckému lyžování, díky němuž je Val di Fiemme tak proslulé. Uvedený závod Tour de Ski, patřící do série F.I.S. Světového poháru v běžeckém lyžování, je jistě jednou z nejatraktivnějších zimních akcí, ale Val di Fiemme je také známé díky tomu, že se tu konalo již dvakrát mistrovství světa v klasickém lyžování a další se připravuje pro rok 2013. Centrem běžeckých závodů je Lago di Tesero, ležící v těsné blízkosti hlavního města údolí Cavalése. Zde je vybudován běžecký stadion, z něhož tratě pro klasiku i volný styl v celkové délce 18 kilometrů vybíhají do okolí. Díky tomu, že se zde koná během sezony mnoho různých běžeckých akcí, jsou velice dobře upravovány, a pokud se zde právě nejede nějaký závod, může si je vyzkoušet i veřejnost.

Dalším velkým pojmem je bezesporu slavný běžecký maraton Marcialonga, jejíž trať dlouhá 70 kilometrů vede z Cavalése až do hlavního města vedlejšího Val di Fassa Moeny. Koná se vždy koncen ledna a její trať táhnoucí se podél řeky můžete vidět od hlavní silnice. Po skončení závodu je stopa přístupná veřejnosti, a tak si sami můžete vyzkoušet, co musí závodníci překonat, anebo se jen v pohodě proběhnout překrásnou údolní přírodou. Nejhezčí tratě pro milovníky běžeckého sportu jsou však připraveny v okolí běžeckého centra na Lavazé, ležícím  na severu od Cavalése. Nachází se tu běžkařské centrum s potřebným vybavením, jako jsou místnosti pro servis a šatny se sprchami, restaurace a parkoviště. Upravené stopy mají celkovou délku 84 kilometrů a jsou vedeny v několika okruzích, které mají společné jedno: nádhernou přírodu horského průsmyku a úchvatný výhled na blízký dolomitský masiv Latemaru a Catinaccio.

Zdroj: SKI magazín