• Ostrov Ischia

Karersee - nová značka Dolomit

Dolomity jsou notoricky známou adresou českých lyžařů, že hledat tam něco neobjeveného lze jen stěží. A přesto takové místo je – v okolí malebného jezera Karersee pod stěnami ještě kouzelnější horské skupiny Rosengarten. Na mapě toto středisko leží již dávno, v sezóně 2008/09 se však dočkalo oživení v podobě dvou nových lanovek a pohodlnějšího spojení mezi jeho jednotlivými částmi.

karersee-winterKarersee najdete v jihotyrolských partiích Dolomit na jihozápadě pohoří, vzdálených asi 20 minut autem z dálnice u Bolzana. Krajinu tu modelují především dva skalní masivy – zmíněný Rosengarten a rozložitý a známější Latemar. Vesničkám vévodí úpravnost, dřevěné balkóny, sedlové střechy a malé rodinné penziony i pokoje v soukromí. Výjimkou jsou o něco větší rezidence a hotely v nedalekém Obereggenu, středisku přetvořeném ve stylovou ubytovací základnu lyžařského areálu pod Latemarem, z něhož vyjížději lanovky pár kroků od dveří hotelů.
Růžová zahrada

Podle legendy mají skaliska Rosengartenu v Dolomitech výsostné postavení – vznikla totiž z růžové zahrady trpasličího krále Laurina. Ten žil se svými květinami a s pláštěm, díky němuž se mohl stát neviditelným, vysoko v horách. Při souboji o nevěstu s rytíři z údolí jej však jeho zahrada prozradila – podle sešlapané trávy jej protivníci dostihli, strhli plášť a zdrcený Laurin nechal ze zlosti celou zahradu zkamenět, aby nebyla vidět ani ve dne, ani v noci. Při svítání a soumraku, na které ve své klatbě zapomněl, se pak Rosengarten barví do růžové a rudé jako jeho někdejší zahrada.
Karersee, tajný tip

Nástupním místem do „nového“ areálu Karersee je vesnička Welschnofen ve 1 200 m n. m., odkud vyjíždí vzhůru k úpatí Rosengartenu dvousedačka. Tam se nad hranicí lesa rozlévá několik variant příjemně strmých červených sjezdovek s až 600 m převýšením, obsloužených dalšími sedačkami. Odtud se táhnou modré sjezdovky po lesních mýtinkách podél čtyř dalších vleků směrem k průsmyku Karerpass. Ještě kus před ním je druhé epicentrum rodinného areálu s páteřní krytou 4sedačkou (Paolina) a sjezdovou autostrádou, měnící svůj sklon od počátečního padáčku až po plošší dojezd, kde jsou i cvičné vleky. Od nástupní stanice 4sedačky Paolina nově stoupá moderní kabinková lanovka přímo do průsmyku, za nímž se otevírá pohled do sousedního údolí Val di Fassa, jehož skipas platí i zde. Ze sedla pak vybíhá nově instalovaná 4sedačka Pra di Tori s červenou a modrou variantou trati. Celkem 40 km sjezdovek tak obepíná mohutný Rosengarten. Díky jejich nízké koncentrovanosti i relativní neznámosti tohoto místa je Karersee jedním z těch, kde se dá v Dolomitech užít lyžování v izolaci od masové navštěvnosti. K méně sportovně pojatému pobytu láká i dvacítka horských chat roztroušených po zdejších svazích.
Obereggen lídrem zasněžování

Obereggen je naproti tomu značkou známou a velmi osvědčenou. Jeho areál – Latemar – je přístupný i dlouhou přibližovací lanovkou z Predazza v hloubi údolí Fiemme a expresními sedačkami z Pampeaga, dalšího ubytovacího komplexu přímo u lanovek. Zdejší tratě jsou kompaktně poskládané do pahorkatého terénu v náručí Latemaru, a to ve výšce, kde převládají řídké lesy a hojné mýtiny, takže není nouze ani o výhledy a při výjimečně špatném počasí se dá díky lesům stále slušně lyžovat. V areálu se nahodile střídají sportovnější tratě – jako carvingové, ale strmé letiště pod 6sedačkou Absam Maierl nebo černý „letmý kilometr“ z Pala di Santa s max. sklonem 58 % – s pohodovými tratěmi pro nenáročné kroužení. Všude se dostanete pohodlně vsedě, na leckterých lanovkách se i schováte pod plexisklový kryt. Až na vás padne únava, nedojedete ani do druhé zatáčky, aby na vás odněkud nevykoukla dřevěná horská chata s bodrou obsluhou. To vše je pro Itálii celkem typické, ale v Latemaru se všeho dostává jaksi akorátní množství, aby se člověk ani nenudil, ani neztratil.

Nejnovější chloubou Latemaru je jeho zápis do slabikáře sněhové jistoty – zasněžováno je 100 % sjezdovek, vývojovou základnu zde má i přední světový výrobce sněžných děl Technoalpin a po Latemaru je i pokřtěno jedno z jeho nejprodávanějších kanónů. První sněžné dělo si tu koupili už v roce 1982 a kromě pistérů si prý jejich nasazení pochvalují i farmáři – trávě se tak dostane vyšší vlhkosti během zimy a v létě je tak při pastvě výživnější.

karensee skimap

infobox Karersee

sezóna: začátek prosince – polovina dubna
nadmořská výška: 1 200–2 350 m
přepravní kapacita: 13 000 os./h
8x vlek – 5x sedačka – 2x sedačka krytá – 1x kabinka
55 % modré – 30 % červené – 15 % černé
sjezdovky celkem: 40 km
s technickým sněhem: 40 km
www.carezza.it

infobox Obereggen

sezóna: konec listopadu – polovina dubna
nadmořská výška: 1 550–2 500 m
přepravní kapacita: 36 000 os./h
2x vlek – 5x sedačka – 4x sedačka expres – 5x sedačka krytá – 2x kabinka
22 % modré – 64 % červené – 14 % černé
sjezdovky celkem: 43 km
s technickým sněhem: 43 km
www.obereggen.com

Zdroj: portál pro sjezdové lyžování SNOW.CZ (www.snow.cz)