• Ostrov Ischia

Perly Dolomit - Val di Fiemme

Pět lyžařských oblastí Val di Fiemme nabízí široké možnosti pro lyžaře všech dovedností. V jediném údolí zde nalezneme 100 km výborně upravených sjezdovek, 50 přepravních zařízení nejnovější generace, 2 sáňkařské dráhy a několik  snowboardových parků. Blízko je Sellaronda, největší italský lyžařský kolotoč, a dalších cca 600 km sjezdovek největšího lyžařského spolku světa, které lze prozkoumat s jediným skipasem.

Jednou Jednou z lyžařských oblastí, která je nejlépe dosažitelná přímo z údolí Fiemme, dokonce přímo z jeho centra, městečka Cavalése, je Alpe Cermis. Do povědomí lyžařů vstoupila před pár lety díky nešťastné nehodě, kdy americká stíhačka zavinila pád lanovky, která se tehdy vznášela na laně v obrovské výšce nad údolím. Hned příští rok zde byla postavena lanovka nová v mnohem bezpečnější podobě, která od stanice Cavalése nejprve klesá podél skály dolů k řece, poté pokračuje ke své první stanici u Masi di Cavalése, kde je také možné přistoupit, a dále se zvedá kopírujíce terén až ke stanici Dos dei Laresi.

Olimpia

Nejslavnější sjezdovka údolí Fiemme, 5 kilometrů dlouhá  Olimpia, leží právě tady. Začíná ve výšce 2225 metrů na hoře Paion, a to okamžitě ve velkém stylu. Nemluvíme o sklonu, ale o výhledu, který je opravdu majestátní. Jediným pohledem je možné obdivovat Marmoladu, Latemar, Pordoi, Brentské Dolomity a další slavné vrcholy alpského řetězce.  Jako první na řadě je  úsek, označený jako černý, který se v nadmořské výšce 2100 metrů stává mírnějším a dává možnost vydechnout si. Ti, kteří jedou spíše v «turistickém» tempu, se mohou zastavit ve výšce 1905 metrů v horské chatě «Skibar». Tady také začíná další úsek sjezdovky, označovaný jako Olimpia II. Při dosažení výšky 1750 m n. m. to opět začíná klesat prudčeji. Jsme před dalším srázem, dost náročným, ale zvládnutelným pro všechny, protože šířka 50 m umožňuje dostatečně široké oblouky pro zmírnění rychlosti. Po překonání této náročné části následuje několik nádherných terénních vln. Jsme ve výšce 1580 m n. m., v blízkosti stanice lanovky Dos dei Laresi-Cermis. Odtud se pomocí čtyřsedačky Lagorai lze vrátit na start sjezdovky Olimpia II, nebo pokračovat  další čtyřsedačkou zpět až na vrcholek, anebo se vydat novou kabinovou lanovkou, vedoucí vlevo od sedačky k hotelům Eurhotel a Sporting, nad kterými se vinou modré sjezdovky. Na borce, kteří ale chtějí pokračovat po posledním, nedávno vybudovaném úseku sjezdovky, nazvaném Olimpia III,  čeká trať s rozličnými sklony, prudšími i méně náročnými pasážemi.  Těm, kteří se rozhodli jet od startu bez přestávky, v těchto místech pravděpodobně začnou «pulzovat» nohy. Olimpia III je  ale vstřícná  k «hrdinům» a nabízí dostatečnou šířku a rozumný sklon. Tady jsou některé úseky opravdu odpočinkové a umožňují načerpat energii pro poslední kus, který opět nabízí větší sklon. Celá sjezdovka Olimpia končí u Masi di Cavalése u dolní stanice kabinové lanovky Dos dei Laresi-Cermis.

>>Val di Fiemme hlavní stránka<<

Zdroj: SKI magazín