• Ostrov Ischia

Perly Dolomit - Alta Badia

Údolí Alta Badia si lehce zamilujete. Domovina Ladinů, nejstarší retorománské populace v širokém okolí, vás může zaujmout půvabnými historickými tradicemi, specifickým jazykem, lyžaře však bezpochyby osloví především skvělými podmínkami pro zimní sporty.

Už v polovině 18. století začali obyvatelé žijící na samém úpatí masivu Sella dobývat skalnaté vrcholy v bezprostředním okolí svých bydlišť. Netrvalo dlouho a už touto atraktivní krajinou prováděli zvídavé turisty. Především pro jejich pohodlí pak v roce 1938 vyrostla z vesnice Corvara první lanovka na Col Alto, již o devět let později nahradila vůbec první sedačková lanovka v Itálii. Tím dostal turistický ruch v Alta Badiidefinitivně zelenou.

Přirozeným střediskem lyžařské oblasti Alta Badia se stala Corvara – vesnice usazená na širokém prostranství pod masivem Sassongher. Corvara je největší z vesnic v údolí a je také velmi strategicky položená. Silnice z ní vede na tři strany – na Passo Gardena (vstup do neméně slavného údolí Val Gardena), na Passo Campolongo (směr Arraba) a pak také na vzdálenější Kronplatz (směr Bruneck). Díky napojení Alta Badie na systém propojující střediska spadající pod Dolomity Superski ale můžete jak do Val Gardeny, tak do oblasti Arraby dojet na lyžích. Pokud po tom budete toužit. Dá se totiž předpokládat, že samotná Alta Badia by vám minimálně na pár dní měla vystačit.

San Cassiano a La Villa

Lyžařská oblast Alta Badia dohromady zahrnuje 130 km sjezdovek a třiapadesát lanovek a vleků. Má v podstatě tři nástupní místa – Corvara/Colfosco, La Villa a San Cassiano.

Využijete-li ubytovacích kapacit v posledně jmenované vesnici, napojení na lyžařské  svahy pro vás bude velmi jednoduché. Kabinovou lanovkou se vyvezte na Piz Sorega, z něhož se vám otvírá nepřeberné množství většinou mírných tratí. S dětmi a méně zkušenými lyžaři tu budete jako doma. Piz Sorrega si dobře zapamatujte také v případě, že se budete chtít do San Cassiana vracet na  lyžích. Z výšky 2000 m n. m. vede až na kraj vesnice (1537 m n. m.) moc hezká červená, ale také mírnější a delší modrá sjezdovka.

Poněkud z jiného soudku jsou tratě vedoucí z vrcholu La Ila. Černá Gran Risa, na níž muži jezdí jeden z obřích slalomů Světového poháru, je «střižena» velmi jednoduše – z 2077 metrů vysokého vrcholu vede pod kabinovou lanovkou rovně dolů až na okraj vesnice La Villa a je tím pádem dostatečně prudká i přehledná. Zkrátka pro svěťák jako dělaná. Červená trať je pochopitelně o něco mírnější, za to však delší. Z La Villa se dá také vyjet na dvě červené sjezdovky na protějším svahu, sjet do sousední vesničky Pedraces a dvěma sedačkovými lanovkami se dopravit na poněkud stranou ležící Santa Croce (2045 m n. m.). Nazpět se ale dostanete pouze stejnou cestou v opačném směru, tedy přes Pedraces a La Villa. Celý terén rozprostírající se za dvoutisícovými kopci Sorega a La Ila směrem k protějšímu skalnímu masivu Sella se dá charakterizovat jako jednoduchý, nabízející většinou mírné tratě. Svahy vedoucí k San Cassianu a La Villa jsou pak o poznání náročnější.

alta badia 03
Corvara a Colfosco
Náročnější a zkušenější lyžaři budou spokojeni zejména na sjezdovkách bezprostředně dosažitelných z vesnic Corvara a Colfosco. Pod skalnatým masivem Gruppo Sella sice nevede zdaleka tolik sjezdovek jako na protějších – mírnějších svazích, ale zase vás tu určitě nebudou nudit zdlouhavé rovinky. Najdete tu také náš tip na nejlepší sjezdovku oblasti Alta Badia. Z Corvary vyjeďte kabinkou Boé a výšku následně naberte ještě navazující sedačkovou lanovkou Vallon. Od její horní stanice, ležící ve  výšce 2530 m n. m., se sice nabízí pouze jediná varianta sjíždění, ale stojí za to. Vršek je plnohodnotná černá, jež se u spodní stanice sedačky rozdvojuje na dvě červené tratě. Dáte-li se doleva, dojedete zpět na začátek kabiny Boé. Svah je to hezký, dost dlouhý, ale ještě lepší je podle našeho názoru varianta, kdy se dáte pod černou sjezdovkou doprava. Červená končící u silnice na Passo Campolongo je prostě parádní! Z vesnice Colfosco, ležící hned vedle Corvary, se dá vyjet kabinkou na opačnou stranu údolí, kde vás kromě krásného výhledu na skály Gruppo Sella může zaujmout ještě dlouhá a hezky široká červená a několik modrých sjezdovek.

Večery kulinářské
Hledáte-li povyražení také ve večerních hodinách, nejlepší je zajet do Corvary. Z okolních vesnic je největší, a tak tu najdete nejvíce barů, hospůdek
a nakonec i nějakou tu diskotéku. Nutno ovšem říci, že Alta Badia rozhodně není vyhledávána milovníky divokých večírků a nekonečných party. Na správné adrese jsou tu ale ti, kdo čas svého oddechu rádi spojí s ochutnávkou kvalitní kuchyně. Na některých adresách údolí Alta Badia už můžete být přímými svědky skutečného kulinářského umění, vždyť mnoho z nich se pravidelně objevuje v průvodcích po nejvyhlášenějších italských restaurantech. Ke skvělému jídlu jistě patří i sklenka dobrého pití, ale věřte, že většina těch, kdo zamíří na dovolenou do Alta Badie, už zbytek noci prožívá v důstojném poklidu.

Alta Badia nabízí nepřeberné množství skvělého lyžování především středně pokročilým lyžařům, své si tu ale určitě najdou i nároční sportovci. Všichni dohromady pak ocení opravdu vynikající návaznost přepravních zařízení včetně přibližovacích vleků a lanovek. Hlavně do těchto «drobností» se v poslední době hodně investovalo, ale zapomínáno tu není ani na vás, kdo k hezkému lyžařskému zážitku žádné lanovky nepotřebujete. Zhruba tři kilometry od San Cassiana směrem na Passo Falzarego najdete perfektně vybavené Crosscountry centrum nabízející 20 km upravovaných běžeckých tratí na klasiku i bruslení (4 km uměle zasněžovány), půjčovnu, běžeckou školu, ale také šatnu, servis room a po celý den otevřenou restauraci.

Sjezdovka Gran Risa
Mezinárodní lyžařská federace letos Alta Badii přidělila pořadatelství hned dvou závodů SP ve sjezdovém lyžování. Ve dnech 17. a 18. prosince pojedou muži na sjezdovce Gran Risa slalom a  především pro Alta Badii tradiční závod v obřím slalomu. Vzhledem k tomu, že jen o dva dny dříve se pojedou v sousedním údolí Val Gardena dva závody v rychlostních disciplínách, uvažují organizátoři o vyhlášení takzvané Dolomity Supertrophy. Vítězem bude ten, kdo si nejlépe poradí s nástrahami slavných sjezdovek Gran Risa a Saslong.

Sjezdovka Gran Risa prošla v poslední době několika změnami. Během léta 2001 byl rozšířen úsek známý pod jménem La Stretta a dnes je tak mnohem bezpečnější. Na druhou stranu byly na trati kvůli větší atraktivitě vybudovány dva veliké hrby, rozšířen byl start a změn doznal také prostor dojezdu. Zvětšena byla především divácká tribuna a také závodníci a VIP hosté si mohou užívat lepšího zázemí.

Přesvědčit se o tom nakonec můžete i vy, neboť Alta Badia Tourism Board nabízí na období od 16. do 19. prosince zajímavý «Worldcupový balíček». Ten obsahuje tři noclehy, třídenní permanentku Dolomity Superski a vstupenku na oba závody v cenách už od 169 EUR. Přiobjednat si můžete také vstup do VIP stanu, případně na novou panoramatickou Red.

Zdroj: SKI magazín

Fotografie na tomto webu byly získány z veřejně dostupných zdrojů na internetu.