• Ostrov Ischia

Tre Valli - Tři údolí

Moena, nabízející ubytování všech kategorií pro více než deset tisíc turistů, se nachází na krásném místě na soutoku údolní řeky Avisio a říčky Costa¬longia, přitékající z hor. Její kulisy vytvářejí majestátní dolomitské masivy Latemar a Catinaccio, v dáli pak vykukuje typicky stolovitý vrchol masivu Sella.

Tre Valli, tedy tři údolí

Tre Valli2Lyžařské možnosti v okolí jsou opravdu obrovské. Za domovský lyžařský rezort Moeny je považován Alpe Lusia/Bellamonte, do kterého se dostanete z jen pár kilometrů vzdálené stanice zvané Ronchi, odkud od letošní sezony vyváží lyžaře až na vrchol oblasti, na Le Cune (2380 m), nová osmimístná ka¬binková lanovka. Ve středisku je k dispozici celkem 26 kilometrů sjezdovek převážně střední obtížnosti, ovšem nad Moenou se borci svezou i na pěkně ostrých černých pistách a naopak na druhé straně rezortu, nad Bellamonte, najdou své tratě méně zdatní lyžaři a rodiče s dětmi. Super carvingové sjezdovky se vinou od nejvyšší stanice střediska na hoře Lusia.

Oblast Alpe Lusia/Bellamonte patří do lyžařského areálu, zvaného Tre Valli, k němuž patří i oblasti San Pellegrino/Col Margherita/Falcade, do kterých se dostanete z Moeny stejnou silnicí jako na Ronchi. Tady na lyžaře čeká dalších 74 kilometrů sjezdovek, rozložených na mírném slunečném svahu San Pellegrina a další mezi stanicí kabinové lanovky na Col Margheri¬ta a střediskem Falcade. Také tady je více než polovina tras značených červeně, jsou tu ale také dlouhé modré tratě, z nichž nemůžeme zapomenout na panoramatickou trať vedoucí pod masivem Pale di San Martino. Pár černých sjezdovek se v oblasti samozřejmě najde také.

Malá střediska s velkou nabídkou

Několik kilometrů nad Moenou se nacházejí dvě střediska, ve kterých bylo v posledních letech vybudováno velké množství moderních ubytovacích zařízení a zároveň byla rozšířena nabídka pro lyžaře.  Prvním z nich je Vigo di Fassa, rozprostírající se na prosluněné jižní stráni nad řekou, odkud se kabinovou lanovkou dostanete do lyžařské oblasti Ciampedie. Na vrcholu stejnojmenné hory ve výšce 2000 metrů nad mořem najdete velké dětské lyžařské hřiště. Ostatním členům rodiny poskytuje lyžování s překrásným výhledem na horský masiv Catinaccio 16 kilometrů sjezdovek všech stupňů náročnosti.

Naproti Viga na druhém břehu řeky leží středisko Pozza di Fassa. Hned vpravo se zvedá od silnice sjezdovka Aloch s osvětlením pro večerní lyžování. Do lyžařské oblasti Buffaure se dostaneme rychlou kabinovou lanovkou na konci vesnice. Mezi zdejšími sjezdovkami, převážně červenými, vyniká hlavně mnohakilometrový sjezd z vrcholku střediska ve  2354 metrech až k dolní stanici lanovky, jehož spodní část vede okolo kapliček křížové cesty, přikrytých pro bezpečnost lyžařů matracemi a nyní po vydatném prosinco¬vém sněžení i vysokou vrstvou sněhu.

Od zimní sezony 2004/05 byla oblast Buffaure propojena dlouhou lanovkou Pala del Geiger s lyžařskou oblastí Ciampac, kde je pro lyžaře připraveno dalších 15 kilometrů sjezdovek včetně hezké černé padající z Ciampacu až do údolí do vesnice Alba. 

Sella Ronda – největší lyžařská atrakce údolí Fassa

ski map sellarondaAbyste se z Moeny dostali na nejznámější lyžařský okruh Sella Ronda, musíte popojet přes několik vesnic hlouběji do údolí Fassa, kde se nacházejí nástupní místa Campitello nebo vzdálenější Canazei. Tento lyžařský kolotoč tvořený 26 kilometry sjezdovek  svázanými 28 lanovkami okolo horského masivu Sella lze projíždět v obou směrech, buď ve směru, nebo proti směru hodinových ručiček. Většinou se doporučuje rezervovat si pro jeho zdolání celý den, ale zdatnější lyžaři zvládnou jeho sjezdovky mnohem rychleji, a tak si mohou odskočit na některé pověstné sjezdovky přilehlých středisek, jako je Arabba, Alta Badia nebo Val Gardena. Velkou atrakcí na trase je také výjezd na vyhlídkovou terasu na Sass Pordoi.

Zatímco pro všechna doposud popisovaná střediska vám stačil místní skipas, pro Sella Rondu si musíte pořídit velký skipas DolomitiSuperski, který je sice o trochu dražší, zato vám ale zpřístupňuje kromě Sella Rondy i dalších 510 kilometrů sjezdovek v přilehlých střediscích, která jsou z Moeny skutečně zvládnutelná za jeden den. Můžete se s ním dokonce vydat i na nejvyšší horu Dolomit, na ledovec Marmoladu. Je to nevšední lyžařský zážitek. A nejen to, můžete se také vydat od Moeny na opačnou stranu, do údolí  Val di Fiemme.

Ski Center Latemar není daleko

Ujedete okolo patnácti kilometrů a vlevo od silnice vás upoutají skokanské můstky a velká stanice kabinové lanovky. Stejně jako ve všech ostatních trentinských střediscích, je vám zde k dispozici velké parkoviště zcela zdarma. Kabinová lanovka vyváží odtud lyžaře do rozlehlé lyžařské oblasti Ski Center Latemar. Padesát kilometrů sjezdovek všech parametrů se táhne až na druhý konec rezortu, k Obereggenu v sousední provincii. I tady najdou návštěvníci vše, co již patří ke standardu trentinských lyžařských středisek – perfektně upravené sjezdovky, splňující svou šířkou náročná provinční pravidla pro bezpečnost lyžařů, nejmodernější lanovky, z nichž některé vám připomenou oblíbené měkké křesílko ve vašem obýváku, a všude roztroušené příjemné horské restaurace s výbornou trentinskou kuchyní.

O vynikající gastronomii údolí Fassa jsme se v minulých odstavcích nezmínili, a to skutečně musíme napravit. Val di Fassa je totiž domovem zbytku původních alpských obyvatel, zvaných Ladinové, kteří si dodnes udrželi svou autentičnost.  Mnohde se ještě mluví ladinsky, ladinštinu se děti učí i v místních školách.  Ladinové také dbají na dodržování původních zvyků, i když mnohde už jen pro pobavení turistů. A také se do současnosti udržela výborná typická ladinská kuchyně, kterou můžete ochutnat v mnohých restauracích ve vesnicích i vysoko v horách. Uzené nebo nakládané maso, klobásky, polentu se zvěřinovým gulášem, zvěřinovou pečení nebo houbami a místní sýry si opravdu nenechte ujít.  Zvláště, jste-li v Moeně, nezapomeňte ochutnat sýr Puzzone di Moena (smraďoch z Moeny). Zkuste také, jak zde vaří typické knedlíčky zvané kanederli, podávané v masovém vývaru, nebo si dejte špenátové nočky Strangolapretti polité máslem a posypané sýrem Grana Trentino. A zapíjejte místními víny, jako je Teroldego nebo Marzemino a na závěr, k některému z výborných dezertů, si objednejte výborné Vino Santo.

>>Tre Valli - hlavní stránka<< 

Zdroj: SKI magazín