• Ostrov Ischia

Nevšední zážitky v Trentinu

Zdolat za týden stovky kilometrů sjezdovek, což si dneska dokonce můžeme přesně zjistit pomocí svého skipasu, už často není jediným cílem naší dovolené. Naše nároky rostou a rádi se vracíme domů také s nějakým jiným, nevšedním zážitkem, který po pravdě řečeno předčí všechny ty pracně nalyžované kilometry a ve vzpomínkách nakonec zaujme první místo, zážitek, o kterém rádi léta vyprávíme. Těm, kteří se rozhodli strávit prázdniny nebo dovolenou v Trentinu, přinášíme pár zajímavých tipů, jak si lyžování zpestřit.

TrentinoVelice vzrušující a působivé je noční lyžování na osvětlené sjezdovce, v absolutním tichu večerní přírody s hvězdným nebem na hlavou, třeba i s občerstvovací zastávkou v chatách, kde podávají teplý čaj nebo svařené víno. Ale s ním raději opatrně, protože už samotné jízda za snížené viditelnosti je nebezpečnější než ve dne, jste již více unaveni a navíc po odpoledním lyžování urolbované tratě bývají ve večerních hodinách již pěkně tvrdé. Rozhodně přidejte jednu vrstvu teplého prádla.

Příležitosti najdete v mnohých střediscích, a navíc zdarma vzhledem k tomu, že na vleky a lanovky máte zakoupený buď denní nebo týdenní skipas. Večer se lyžuje ve Val di Sole, přesněji ve Folgaridě, na závěrečných 400 metrech černé sjezdovky schválené pro různé mezinárodní závody. Noční lyžování probíhá také v Marillevě 1400 na sjezdovce Biancaneve s hudbou a zábavnými soutěžemi při speciálních večerech na sněhu. V Madonně di Campiglio si můžete vyzkoušet své schopnosti na černé sjezdovce Canalone Miramonti, legendární trati, na které se odehrávají závody Světového poháru. Ve Val di Fassa se lyžuje pod hvězdami na Alloch v Pozza di Fassa, drsné černé sjezdovce, jež je dějištěm mnohých závodů na mezinárodní úrovni, zatímco v San Martinu di Castrozza je osvětlená dvoukilometrová sjezdovka střední obtížnosti Col Verde.

Kultovní sjezdovky pro náročné lyžaře

V Trentinu jsou stovky a stovky kilometrů sjezdovek různých úrovní, mezi nimi je ale osm svahů opravdu kultovních s vysokými technickými parametry, jejichž zdolání vyžaduje vysokou lyžařskou zdatnost. Téměř v každé oblasti Trentina se nachází alespoň jedna z nich, pokud se vám to nepoštěstí a patříte k velkým lyžařským borcům, vypravte se za ní. I když vás to bude stát nějaké to euro navíc, ten zážitek určitě bude stát za to.
Začněme od sjezdovky «Canalone Miramonti» v Madonně di Campiglio, kde se závodí v prestižním «3-Tre» neboli slalomu s velkým «S», a jejíž extrémní svahy vyvolávají silné emoce. V Madonně di Campiglio můžete také vyzkoušet oblíbenou trasu pilota Formule 1, a to sjezdovku nazvanou «Streif Schumacher», čímž chtěla Madonna vzdát hold německému šampionovi. Sjezdovku otevřel sám závodník ze stáje Ferrari během tradičního setkání «Vrooom» v roce 2006. Je to nejnáročnější sjezdovka této lyžařské oblasti, černá a technicky na vysoké úrovni, která nejlépe vystihuje kvality tohoto závodníka. Jedná se o závěrečný Žlab z «Direttissima dello Spinale», dlouhý 250 metrů s výškovým rozdílem 140 metrů, průměrným sklonem 51 % a nejvyšším sklonem 70 %. Tato trasa před dvěma lety podstoupila některé zásadní technické úpravy a také pořádné rozšíření.

Další velmi zajímavou zkušební zátěží lyžařské kondice v tomto regionu, na konci údolí Val di Sole, je sjezdovka «Paradiso» na Passo Tonale. Přesuňme se na jih. Náročným svahem je zde sjezdovka «Salizzona» v Altopianu di Folgaria, jeden z oblíbených úseků šampióna Davida Simoncelliho z Rovereta, také proto, že se nachází pár kilometrů od jeho domova. Rozhodně strhující díky své pětikilometrové délce, tisíci metrům výškového rozdílu a neustálým změnám směru je sjezdovka «Olimpica Due» na Paganelle.

Ve východním Trentinu nelze zapomenout na sjezdovku «Ciampac» v Albě Canazei, velmi technickou a zajímavou díky četným změnám sklonu, jež je malým rájem, protože je po celé délce až do údolí obklopená lesem. Ten, kdo rád jezdí v dlouhých dynamických obloucích s pocitem nejvyšší bezpečnosti a pohody, musí vyzkoušet sjezdovku «Tognola» v San Martinu di Castrozza, zatímco sjezdovka «Tomba» na Ciampedie ve Vigu di Fassa vyžaduje maximální soustředění již od prvních zatáček kvůli náhlým změnám sklonu a kvůli svému skoro extrémnímu výškovému rozdílu.
A konečně musíme zmínit sjezdovku Olimpia na Alpe Cermis s jejími sedmi kilometry krásného sjezdu, jejíž náročnost si dokonce vyzkoušeli i závodníci v běhu na lyžích při závěrečné etapě závodu Tour de Ski.

Ostatní sportovní aktivity pro radost a odpočinek

Zimní prázdniny v Trentinu ale nemusí být jen o lyžování. Můžete se věnovat i jiným venkovním sportům, jako jsou snow-walking, procházky na sněžnicích, skialpinismus, bruslení, horolezectví na zamrzlých vodopádech nebo sleddog – jízda se psím spřežením.

Na procházky po horách se chodí také v zimě. Stačí si obout sněžnice a vyhledat cesty, které jsou pro tento sport vhodné. Tato aktivita je jak na míru ušitá pro všechny generace, je zábavnou příležitostí pohybu na čerstvém vzduchu, pro kterou není třeba pořizovat si skipas a moderní vybavení, není nutná fyzická příprava ani technické znalosti, protože se jedná o stejný pohyb jako při chůzi. Postačí zasněžená cesta v horách nebo pěšina v lese, abyste prožili neobvyklý zážitek v bíle oděné přírodě.

Rozhodně byste měli někdy vyzkoušet túry na sněžnicích organizované horskými průvodci, procházky za úplňku s večeří v horské chatě a průvody s pochodněmi, které se pořádají v hlavních turistických střediscích. Například na náhorní plošině Paganella, v Parco Naturale Ada¬mello Brenta, na hoře Bondone a ve Viotte se tyto aktivity nabízejí o víkendech. Na náhorní plošině Altopiano di Brentonico můžete využít nabídku noční procházky «Girovagando sotto le stelle». Sněžnice vám poskytnou také v okolí Pinzola, v Parco Naturale Adamello Brenta, kde se pořádají i dvoudenní výlety s noclehem v horské chatě. Procházet se můžete i v Parco Naturale di Paneveggio v rámci programu «Oltre lo sci» v areálech San Martino di Castroz¬za. Jednoduché trasy jsou vyznačeny v oblasti Panarotta s překrásným traverzem Fravort-Gronlait a na planinách Folgaria, Lavarone a Luserna podél cest z První světové války. Denní procházky můžete uskutečnit ve Valle di Fiemme a ve Valle di Fassa. A konečně, na nejrozlehlejším pohoří ve východním Trentinu se pořádá program «Lagorai natura in libertà», který zahrnuje týdenní výlety s rezervací ubytování v salaších.

Zdravý pohyb na čerstvém vzduchu

Nordic-walking je obdobou fitnessového cvičení, provádí se ovšem i v zimním období na čerstvém vzduchu. Tuto aktivitu můžete provozovat na zimních upravených cestách a místech s ušlapaným sněhem (například blízko běžkařských tratí). Chodíte se speciálními hůlkami, které umožní zapojit 90 % svalů v těle, snížit o 30 % fyzickou námahu a spálit o 46 % kalorií více než při tradičním joggingu. Není špatné využít instruktorů, kteří působí v Trentinu, kteří vám přiblíží tento nový sport, a především vás naučí správně se pohybovat pro dosažení nejvyššího efektu.

Také skialpinismus je sportovní disciplínou, která vám dovolí dosáhnout vrcholků hor s lyžemi na nohou, dostat se na panenská místa, přejít svahy a horské hřbety za doprovodu absolutního ticha. Jde vlastně o výstup na svah s lyžemi na nohou pomocí tuleních pásů, které se na lyže připevní a zabraňují tak prokluzování lyží. Když se dostanete dostatečně vysoko, sejmete pásy z lyží a spustíte se dolů po sjezdovkách nebo v prašanu mimo sjezdovky. V Trentinu můžete tento sport praktikovat kdekoliv. Mezi nejlepší výstupy patří i Sellaronda, okruh přes čtyři průsmyky, na který se dostanete z Valle di Fassa, výstup na Cima d’Asta v srdci Lagorai, brentské Dolomity, které můžete prozkoumat buď ze svahů Andala a Molvena, nebo z Madonny di Campiglio, okruh kolem jezer ve Valboně v údolích Giudicarie a v zóně 3 Valli v Passo San Pellegrino.

Mezi zimní sporty na čerstvém vzduchu patří také lední bruslení, sport, který vás udrží ve formě. Je to aktivita vhodná pro všechny, od těch nejmenších po dospělé, kterou můžete provozovat téměř ve všech turistických lokalitách, jež disponují lední plochou nebo vybaveným sportovním areálem s možností zapůjčit si také brusle. Díky 9 ledním trentinským stadionům – v Canazei, Cavalése, Andalu, Folgaridě, Pinzolu, Trentu, Folgarii a Miole di Piné a mnohým jezerům je možné bruslit také ve večerních hodinách a strávit tak trochu jinak večerní zábavu. Mezi všemi centry ale vyčnívá Baselga di Pinè, které nabízí velký stadion s umělým ledem na mezinárodní úrovni – Ice Rink Pinè, jenž každoročně přiláká nezanedbatelný počet turistů, nemluvě o velkých šampiónech a významných soutěžích. Ve vesnici Cembra ve stejnojmenném údolí byl navíc nedávno zbudován moderní stadion, kde je možné vyzkoušet curling.
Jedinečnou příležitost vstřebat vzrušující prostředí Dolomit budete mít také na saních tažených psy husky, sportu, který se nazývá sleddog. To je možné provozovat na Passo Campo Carlo Magno v blízkosti Madonny di Campiglio. Pravidelně se organizují kurzy a výjezdy v Passo Bordala, Vigolu Vattaro, na plošinách Folgaria, Lavarone a Luserna, ve Viotte del Bondone a v dosud divokém pohoří  Lagorai.

Také horolezectví v Trentinu nachází svou zimní variantu díky mnohým vodopádům, které zamrzají a přeměňují se tak na přitažlivé tréninkové stěny pro vyznavače cepínu a stupaček.
Po ledu je možné šplhat za účasti horských průvodců buď na vodopádech Vallesinella v Ma-donně di Campiglio, nebo na vodopádech Nardis v Pinzolu. Dále ve Val di Rabbi na vodopádech Vallorz a v San Martinu di Castrozza, kde je přímo ve vesnici zkonstruovaná ledová hora. V Cavalése máte potom jednou týdně možnost vylézt na přírodní vodopád osvětlený reflektory. Opravdovým rájem zimního horolezectví je ovšem Val Daone v západním Trentinu, kde se nachází odhadem 140 vodopádů. Není proto divu, že Val Daone bylo již pošesté vybráno za hostitele jedné z etap Světového poháru a v lednu se tady uskutečnilo mistrovství světa.

{phocagallery view=category|categoryid=20|limitstart=0|limitcount=0}

Zdroj: SKI magazín